logo

•• Baklažán ••
 

Domovom baklažánu nie je Európa, ale juhovýchodná Ázia, hlavne Barma a India, kde sa pestuje od nepamäti. Do Európy sa dostal cez Španielsko v období maurských nájazdov. Fialovo čierny dužinatý plod dlhý 15 až 30 cm sa často využíva na varenie. Má žltozeleno sfarbenú dužinu s veľkým množstvom malých a jemných semien. Baklažán je blízkym príbuzným paradajky a papriky.

Baklažán je skvelým zdrojom draslíka, železa a nachádza sa v ňom aj určité množstvo proteínov. Obsahuje malé množstvo sodíka. Najväčšou výhodou je však vysoký obsah vlákniny, ďalej prítomnosť niacínu, rastlinných folátov, horčíka, vitamínov B1, B2, B3, B6, K, provitamínu A, tiamínu, kyseliny pantoténovej, mangánu, fosforu a medi.

Baklažán sa neodporúča konzumovať surový, vždy by sa mal tepelne upraviť, keďže v surovom stave obsahuje prirodzené horké látky, ktoré je potrebné pred konzumáciou odstrániť. Pred varením baklažán dobre osolíme a necháme odstáť, alebo ho vložíme do mlieka. Netreba ho zbavovať šupky, tá je zdrojom väčšiny dôležitých látok, ktoré baklažán obsahuje.

Plody môžeme vyprážať ako rezne, upravujeme ich s paradajkami a paprikou, plníme mäsovou plnkou, používame do nátierok a šalátov. Je neodmysliteľnou kulinárskou špecialitou v Španielsku, Nemecku, Taliansku ale najmä na Balkáne. Baklažán nesmie chýbať ani v gréckej musake či vo francúzskej národnej špecialite rattatouille.

Nakoniec jeden recept na „baklažán na sladkokyslo“
Suroviny: 2 veľké baklažány, 6 lyžíc olivového oleja, 4 roztlačené struky cesnaku, 1 cibuľa pokrájaná na osminky, 4 veľké paradajky pokrájané, 3 lyžice pokrájanej mäty, 150 ml zeleninového vývaru, 4 lyžičky hnedého cukru, 2 lyžice červeného vinného octu, 1 lyžička čili, soľ, mleté čierne korenie.

Postup:
1. Baklažán pokrájame na kocky, vložíme do cedidla, posolíme a necháme 30 minút odstáť. Potom ich opláchneme pod studenou tečúcou vodou a necháme dôkladne odkvapkať.
2. Vo veľkej panvici rozohrejeme olej a za stáleho miešania baklažán pražíme 1 – 2 minúty.
3. Pridáme cesnak s cibuľou a pražíme ďalšie 2 – 3 minúty.
4. Primiešame paradajky, mätu, vývar, prikryjeme a varíme 15 – 20 minút, alebo kým zelenina nie je mäkká.
5. Pridáme hnedý cukor, červený vinný ocot, čili, ochutíme soľou aj mletým čiernym korením a varíme 2 – 3 minúty.


Na stiahnutie: 
Podporný materiál 
Baklažán.pdf

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...