logo

•• Čaj ••

Čaje sú mimoriadne populárne po celom svete. Či je leto alebo zima, či sme chorí alebo zdraví, na šálku dobrého, zdravého čaju nikdy nie je neskoro.

Hovorí sa, že čaj je najobľúbenejší nápoj na svete. Aj ty patríš k jeho milovníkom? Milióny nadšencov čaju majú svoje rôzne čajové rituály. Čaj ako tradičný ranný nápoj. Čaj o piatej pre zámožných Angličanov. Príprava silného mätového čaju v podaní napríklad severoafrických národov. Ľadový čaj v Spojených štátoch amerických. A čo tak čaj s mliekom?

Jednoducho, čaj je od nepamäti vekov opradený rôznymi rituálmi, prívlastkami, zvykmi a tradíciami. Či už tvoril napríklad súčasť spoločenského života vyšších vrstiev alebo bol pripravovaný ako podporná liečba pri dýchacích alebo tráviacich problémoch, vždy má dopĺňať množstvo vody v našom tele. Čaje sú teda neodmysliteľnou súčasťou nášho pitného režimu. A na výber máme z množstva jeho druhov.

Vedeli ste o tom, že druh čaju, aký práve pijeme, záleží od zrelosti listov pri ich zbere ako aj od stupňa a trvania ich spracovania. Snáď každý z nás už niekedy pil tradičný silný čierny čaj. S pridaním citrónu je ideálnym napríklad v zime. Mrznete na lyžiach? Horúci čierny čaj, lahodne kyslý, vás zaručene zohreje.

Zelený čaj: jeho listy sa sparia alebo zohrejú na panvici, aby sa deaktivovali enzýmy a nemohlo dôjsť ku kvaseniu. Potom sa lístky zvinú a vysušia. Z farebnej čajovej škály poznáme aj biely čaj a dokonca aj žltý. Okrem nich je rozšírený aj Pu´erh alebo Oolong. No a potom tradičné ovocné čaje s príchuťami ovocia od výmyslu sveta. Čerešňové, mangové, hruškové, višňové, citrónové... Čajoví gurmáni sa môžu dosýta vyblázniť v tradičných špecializovaných čajovniach, ktoré si už aj u nás našli svojich návštevníkov a stabilných zákazníkov.

Základ čaju tvoria rôznym spôsobom vysušené listy čajovníka čínskeho. No a keď hovoríme o prívlastku čínsky, tak práve Čína je najväčší pestovateľ čaju na svete. Nečudo, veď táto obrovská krajina pestuje až 38% celosvetovej produkcie čaju.

Samostatnou kapitolou sú bylinkové čaje, tradičné čaje, ktoré v sebe skrývajú ľudové tradície, bylinkárstvo a múdrosť našich predkov. Bylinky na bylinkové čaje v minulosti zbierali bylinkárky. Predávali ich na trhoch alebo ponúkali svojim susedom. Možno sa niektorí pamätáte, ako vaše staré mamy pri akomkoľvek zdravotnom problémy ako z rukáva vysypali názov bylinky, ktorá daný neduh vedela vyliečiť. Bylinky do liečivých čajov sa zbierali v presne stanovenom čase, napríklad v noci, pri splne mesiaca, v konkrétnych dňoch roka. Sušili sa na slnku alebo nad kamennou pecou a uchovávali na suchom mieste.

Bylinkové čaje sa pripravujú zaliatím liečivých rastlín, korenín či horúcich extraktov horúcou vodou. Múdre knihy hovoria, že na odlíšenie od pravého čaju sa nazývajú aj zápary. Či už sa pijú horúce alebo studené, neobsahujú kofeín.

A ako pijeme čaj? Jednoducho tak, ako nám najviac chutí. Horúci po dúškoch pri chrípke, „na ex“ keď sme mimoriadne vysmädnutí. Horúci v zime, studený v lete. Alebo horúci aj v lete? Áno, znie to síce paradoxne, ale práve horúci čaj nás v konečnom dôsledku v lete schladí viac ako studený. V našom tele, ako vždy, funguje fyzika a fyzikálne zákonitosti pitia horúceho čaju počas sparných letných dní v našom tele podporia potenie. A to nás schladí oveľa viac ako keby sme vypili studený čaj. Chladný nápoj musí žalúdok zohriať a tým sa naše telo neochladí, práve naopak.

A vy? Ako najradšej pijete čaj? A aký druh? Alebo radšej čaj s mliekom?

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...