logo

•• Patogén ••

Patogén alebo patogénny činiteľ je činiteľ, najčastejšie mikroorganizmus (vtedy sa nazýva aj choroboplodný zárodok), schopný vyvolať ochorenie iného organizmu. Patogénne mikroorganizmy spôsobujú ochorenie u ľudí, živočíchov a tiež rastlín. Patogénne mikroorganizmy sú vo svojej podstate parazity na inom živom organizme.

Patogenita je schopnosť choroboplodných mikroorganizmov vyvolať ochorenie, ktoré sa prejavuje rôznou intenzitou.

Patogénne mikroorganizmy zo sekundárnych metabolitov produkujú toxíny. Keď patogénny mikroorganizmus vnikne do hostiteľského organizmu, môže spôsobiť ochorenie. Zdrojom infekcie sú buď choré organizmy, z ktorých sa do prostredia uvoľňujú patogénne mikroorganizmy, alebo tzv. bacilonosiči. Bacilonosiči sú buď ľudia alebo zvieratá, ktorí v sebe nosia patogénne mikroorganizmy, pričom im samým neškodia, ale sú schopné vyvolať ochorenie u iného organizmu.

K prenosu nákazy, resp. infekcie môže dôjsť:

  1. Prenos priamym kontaktom alebo vzduchom, t. j. stykom s chorým jedincom, alebo už infikovaným organizmom prostredníctvom rôznych spolu používaných predmetov (napr. bielizeň, knihy, hračky a rôzne predmety najmä u detí v predškolských a školských zariadeniach a pod.). Zárodky chorôb sa šíria kvapôčkami pri kýchaní a kašľaní a tiež znečistenými vzduchovými prúdmi.
  2. Prenos alimentárnou cestou, t. j. vodou a potravinami. Prenos vodou je veľmi častý a nebezpečný predovšetkým tam, kde je spoločné zásobovanie pitnou vodou (studne alebo iné spoločné zdroje pitnej vody). Prenos potravinami môže nastať vtedy, keď sú potraviny vyrobené z nekvalitných, resp. už kontaminovaných surovín, keď sa pri príprave alebo výrobe potraviny nedodrží technologický postup, keď sa nesprávne alebo aj nedostatočne potravina sterilizuje a pod. Veľkým nebezpečenstvom je, keď v potravinárskom priemysle pracujú bacilonosiči. Preto je nevyhnutné, aby pracovníci potravinárskeho rezortu mali zdravotný preukaz a chodili na pravidelné zdravotné prehliadky.
  3. Aktívny prenos živočíchmi prebieha najčastejšie hmyzom. Je to vtedy, keď patogén pri prenose potrebuje určitý hmyz na to, aby sa rozmnožil a udržal si svoju virulenciu. Vlastná infekcia nastáva, keď hmyz cicia krv iného organizmu alebo šťavu rastliny a vtedy sa zárodky patogéna dostávajú do tela človeka a živočícha (napr. malária, mor, tularémia, kliešťové zápaly) alebo do rastliny.
  4. Pasívny prenos živočíchmi prebieha mechanicky. Sú to veľmi často drobné živočíchy, hlodavce a tiež hmyz, napr. muchy a chrobáky prenášajúce na častiach svojich tiel rôzne ochorenia z výkalov alebo iných nečistôt.
  5. Prenos infikovanou pôdou (tetanus, Q horúčka a pod.) nastáva vtedy, ak pri práci s týmto materiálom cez poranenú kožu dochádza k vstupu patogéna do organizmu, kde sa tento následne rozmnoží a vyvolá ochorenie.

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...