•• Helicobacter pylori ••
Helicobacter pylori (Hp) je baktéria, ktorá infikuje organizmus človeka. Popri zubnom kaze (Streptococcus mutans) patrí medzi najčastejšie infekcie vôbec. Infekcia Hp patrí vo svete medzi časté, aj keď jej šírenie nie je celkom objasnené. Jej rozšírenie závisí viac od socio-ekonomických, ako od geografických faktorov. Percento infikovaných vo vyspelých krajinách dosahuje 15 - 40%, kým v rozvojových krajinách 70 - 99%. Epidemiologickými štúdiami bolo dokázané, že výskyt infekcie stúpa s vekom. Zdrojom infekcie môžu byť pravdepodobne kontaminované potraviny živočíšneho pôvodu, najmä mäso, a tiež voda. O spôsoboch kontaminácie potravín a vody sa vie zatiaľ málo.
Zodpovedá za väčšinu zápalových ochorení sliznice žalúdka a dvanástnika a následne vredových ochorení žalúdka a dvanástnika. Dokázalo sa, že HP je prítomný asi u 80% žalúdkových a asi u 95% dvanástnikových vredov. Jeho prítomnosť v sliznici žalúdka alebo dvanástnika skôr, či neskôr vyvolá tzv. chronický aktívny zápal (gastritídu), ktorá môže viesť neskôr k rakovine žalúdka.
Je to špirálovitý paličkový mikroorganizmus, ktorý sa s obľubou usídľuje v sliznici žalúdka a dvanástnika a vyvoláva tam zápal. Je pre neho typická tvorba ureázy - enzýmu, ktorý rozkladá močovinu. Nepreniká hlbšie do tkaniva, viaže sa len na povrch buniek a produkuje množstvo enzýmov, najmä ureázu. Ureáza rozkladá močovinu na amoniak, ktorý obalí povrch baktérie a chráni ju pred agresívnymi účinkami žalúdočných kyselín. Liečba prebieha antibiotikami.