logo

•• Sorbitol ••

Sorbitol alebo D-glucitol  patrí do skupiny alkoholických cukrov. Využíva sa ako náhradné sladidlo (je to prírodné, energetické sladidlo) pod označením E 420, v medicíne a kozmetike. Má sladivosť asi len 60 % bežného cukru. Jeho energetický obsah je nižší ako u bežných sacharidov, preto sa často využíva v diétnych pokrmoch. V tele sa pomaly metabolizuje na fruktózu.

Prirodzene sa sorbitol nachádza v plodoch kôstkovíc (napr. v čerešniach) alebo v bobuliach stromov rodu Sorbus (jarabina, napr. jarabina vtáčia), ako aj v niektorých druhoch ovocia, ako sú jablká, hrušky, hrozno. Sorbitol je vo zvýšenom množstve prítomný aj v sušených slivkách. Vzhľadom k svojim laxatívnym účinkom sa sušené slivky s úspechom používajú na prečistenie čriev. Túto vlastnosť má aj sorbitol. Vo vyšších dávkach môže spôsobovať črevné problémy alebo nafukovanie. U citlivých osôb môže pôsobiť ako preháňadlo. Tieto nežiadúce účinky sa prejavujú až po prekročení doporučenej dennej dávky. Tá je 25-30 mg a niekoľkonásobne prevyšuje obvyklé množstvá v potravinách. Sorbitol nie je preto vhodný pre malé deti.

Sorbitol sa vyrába v tekutej a práškovej forme. Používa sa hlavne ako sladidlo, stabilizátor a zahusťovadlo. Aj keď má sorbitol pomerne vysokú energetickú hodnotu, je v tele vstrebávaný pomaly. Práve preto sa využíva pri výrobe diabetických potravín. Pre jeho veľmi dobrú rozpustnosť vo vode je často využívaný pri konzervovaní. Je známe aj jeho použitie do ústnych vôd a zubných pást. Oproti cukru nevytvára v priebehu spracovania hnedú farbu a je odolný voči vysokým teplotám. To sa využíva pri pekárenskej výrobe. Dokáže dobre zamaskovať pachuť sacharínu. Môžeme ho nájsť v cukríkoch bez cukru, žuvačkách, v sirupoch, v džeme alebo zmrzline.

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...