logo

•• Plasty ••

Počas storočí používali ľudia prírodné organické polyméry vo forme vosku a živice. V 19. storočí boli objavené plasty na základe chemicky modifikovaných prírodných polymérov. Označenie plasty je odvodené z gréckeho slova PLASSEIN = tvarovať. Vlastnosti plastov ako tvarovateľnosť, nízka hmotnosť a vysoká pevnosť a tuhosť im predurčili široké využitie.


KOLOBEH RECYKLÁCIE PLASTOV:

  1. Výroba plastov

Základnou surovinou na výrobu plastov je ropa. Surová ropa je mazľavá olejovitá kvapalina zvyčajne čiernej alebo tmavohnedej farby. Nachádza sa vo vrchných vrstvách zemskej kôry, kde je viazaná na usadené horniny. Medzi najbežnejšie plastové výrobky patria: fľaše, obaly, vrecká, hračky, spotrebný materiál, potreby využívané v domácnosti a predmety, ktoré sú vystavené vplyvom počasia ako okná, kvetináče a pod.

  1. Vznik odpadu

Plasty tvoria 7 – 10 % hmotnosti v celkovom množstve komunálneho odpadu. Keď to prerátame na jedného obyvateľa vyjde nám číslo 20 – 25 kg ročne. Vo svete sa vyprodukuje približne 100 miliónov ton plastov ročne, z toho v Európe približne 24 miliónov ton. Na Slovensku sa každoročne spotrebuje cca 100 000 ton obalov z plastov.

  1. Triedenie odpadu

Odpad z plastu vhadzujeme do žltých kontajnerov, ktoré sú na to určené.  Odovzdať sa dá aj v zberných strediskách mesta alebo obce.

  1. Zvoz a dotriedenie odpadu

Na zvoz plastov sa využívajú obvykle rovnaké zvozové autá, ako pri ostatných druhoch triedeného odpadu. Môžu byť vybavené lisom. V tom prípade je možné jeho pomocou znížiť objem plastov až 6 krát. Aj plasty sa pred spracovaním dotrieďujú na triediacej linke. Zo zmesi plastov sa ručne vyberajú PET fľaše, fólie, duté plastové obaly, penový polystyrén a zmesový plast. Každý z týchto druhov plastov sa ďalej spracováva samostatne. PET fľaše, najrozšírenejší a zároveň najžiadanejší plastový odpad, sa dotrieďujú aj podľa farby.

  1. Recyklácia plastov – výroba plastov

Vytriedené plasty sa mechanicky upravujú na požadovanú veľkosť (drvením, rezaním, strihaním, mletím). Následne sa praním zbavia silného znečistenia a osušia sa horúcim vzduchom alebo vákuovo. Ďalším krokom je granulácia, pri ktorej sa plasty roztavia. V granulovacom stroji sa zo vzniknutej hmoty vytláčajú pásy, ktoré sa režú na požadovanú veľkosť. Výsledný granulát je polotovarom na výrobu nových výrobkov. Z vytriedených PET fliaš sa vyrábajú technické či textilné vlákna a z nich potom koberce alebo odevy, výplne zimných búnd a spacích vakov. Plastové vrecká, fólie alebo tašky slúžia prevažne na výrobu nových fólií. Z tvrdých plastov sa vyrábajú napr. palety, dielce protihlukových stien a pod.  


AKO ZNÍŽIŤ MNOŽSTVO ODPADOV Z PLASTOV? 

  • Uprednostnite vratné obaly.
  • Uprednostnite výrobky s malým množstvom obalového materiálu. 
  • Nahraďte jednorazové plastové tašky vhodnejšími alternatívami.
  • Snažte sa dôsledne triediť.  

 

  • ROPA = nerastná surovina, ktorá vznikla rozkladom zvyškov uhynutých morských rastlín a živočíchov.
  • 50 vyzbieraných PET-fliaš =  výroba jednej flísovej bundy.
  • 150 vyzbieraných PET- fliaš = výroba jedného koberca.

 

Na stiahnutie:
Podporný materiál PLASTY k súťaži "Recyklácia odpadov z obalov potravín - starým veciam nová šanca".pdf

 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...