logo

•• Recyklácia ••

V súčasnosti stojí ľudstvo pred veľkým problémom, ktorým je odpad. Vzniká pri výrobe a spotrebe každého produktu. Vo svete sa ročne vyprodukuje približne 2 000 mil. ton priemyselných odpadov. Odpady v sebe však skrývajú aj veľké množstvo surovín a energie. Našim úsilím je tieto suroviny a energiu získať a využiť.

RECYKLÁCIA je proces, ktorým sa po ukončení životnosti výrobku dospeje k využitiu jeho energie a materiálovej podstaty.  Je to také nakladanie s odpadom, ktoré vedie k jeho ďalšiemu využitiu ako druhotnej suroviny pre výrobu.

RECYKLÁCIA šetrí obnoviteľné a neobnoviteľné prírodné zdroje a obmedzuje záťaž životného prostredia. Ak sa už vec nedá znovu používať, mala by sa recyklovaním vyrobiť nová. Oproti likvidácii šetrí prírodné zdroje, energiu, znižuje množstvo odpadu. Štúdie dokázali, že recykláciou materiálov sa ušetrí 3 až 5 násobne viac energie ako sa môže získať spaľovaním.

EKODIZAJN je dizajn, ktorý do vývoja a návrhu produktov zahŕňa aj ochranu životného prostredia, t.j.zníženie alebo úplné eliminovanie negatívnych environmentálnych vplyvov výrobku. Ekodizajn ako proces vývoja produktu identifikuje kľúčové environmentálne oblasti, ktoré majú počas celého životného cyklu daného produktu dopad na životné prostredie. Skúma a vyhodnocuje všetky aktivity, materiály a látky, ktoré sú spojené so získavaním surovín, výrobou, distribúciou, používaním a konečnou likvidáciou produktu.

PRIMÁRNA SUROVINA sa získava priamo z prírody a je obnoviteľná (napr. drevo) alebo neobnoviteľná (napr. uhlie, ropa).

DRUHOTNÁ SUROVINA je materiál, ktorý sa dá opätovne použiť do výroby a ktorého použitím dôjde k náhrade primárnej suroviny. Druhotná surovina je na rozdiel od primárnej suroviny vždy produktom nejakej ľudskej činnosti. Môže vzniknúť ako vedľajší produkt výroby, ktorý je ďalej použiteľný v inej výrobe alebo ako nepodarok vo výrobe, ktorý sa ihneď stáva surovinou a má druhý pokus stať sa novým výrobkom (napr. vo výrobe skla) Najčastejším príkladom druhotnej suroviny sú železné a neželezné kovy, sklo, papier a plasty.

Tipy na zvýšenie miery recyklácie:

  • Začnime triediť jednotlivé druhy odpadu v domácnosti, zamestnaní alebo škole a dodržiavajte stanovené podmienky triedeného zberu v danom mieste.  
  • Ak bývame v rodinnom dome alebo máme záhradku, začnime kompostovať biologicky rozložiteľný odpad.  
  • Občiansky sa angažujte za zlepšenie zavedeného systému triedeného zberu vo vašej obci, meste alebo mestskej časti (napr. požadujte viac kontajnerov na triedenie, viac zberných dvorov, lepšiu informovanosť, informujte o poškodených kontajreoch, chýbajúcich označeniach a pod.),
  • Nahrádzajte používanie výrobkov z primárnych surovín recyklovanými výrobkami.

 

Na stiahnutie:
Podporný materiál RECYKLÁCIA k súťaži "Recyklácia odpadov z obalov potravín - starým veciam nová šanca".pdf

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...