logo

•• Med ••


Med je pravdepodobne najstarším sladidlom, ktoré človek používa. Prvý doklad o znalosti medu je viac ako 15 tisíc rokov starý. Starí Gréci uctievali med ako pokrm bohov a obetovali ho pri svojich náboženských obradoch. Med dávali ako cenný dar aj do hrobiek faraónov, dokonca sa ním aj mumifikovalo.

Ako med vzniká
Med vzniká činnosťou včiel – buď znáškou kvetného nektáru (kvetový med), alebo znáškou medovice (medovicový med). Kvetný nektár je sladká šťava obsiahnutá v kvetoch. Medovica je sladká lepkavá tekutina, ktorú zbierajú včely na ihličí, listoch a vetvách lesných rastlín. Nepochádza ale z týchto rastlín – vylučujú ju rôzne druhy vošiek, ktoré na lesných rastlinách rastlinách parazitujú.

Čo med obsahuje a ako pôsobí
Na rozdiel oproti cukru med obsahuje okrem glukózy a fruktózy aj minerálne látky, napríklad fosfor (P), vápnik (Ca), horčík (Mg), zinok (Zn), vitamíny B skupiny a enzýmy. V mede sa nachádza hlavne amyláza, enzým, ktorý pochádza z tráviaceho systému včiel a ktorý pomáha tráviť škroby. Preto med mierne pomáha lepšiemu tráveniu škrobových jedál – napríklad pečiva, zemiakov, ryže a podobne. Pokiaľ ale prejde med tepelnou úpravou (teplotou asi nad 42 oC), enzýmy v ňom obsiahnuté sa zničia. Takže pokiaľ si dáte horúci čaj s medom, pijete vlastne iba sladký čaj. Med by sa mal správne do čaju pridať až tesne pred vypitím.

Pretože med obsahuje tráviace enzýmy a tiež vysoký podiel jednoduchých cukrov, je ľahko  stráviteľný. Je výborným zdrojom rýchlo dostupnej energie pre svaly a mozog, odporúča sa  napríklad k obnoveniu energetických rezerv po športe alebo pri učení. Pre svoje antibakteriálne účinky pomáha med chrániť stenu žalúdka a črevá a používa sa ako podporný prostriedok pri liečbe nachladenia. Vďaka schopnosti viazať vodu má zase mierny preháňací účinok (pomáha proti zápche).

Pre diabetikov med predstavuje podobné riziko ako cukor. Rovnako tak aj pre tých, ktorí potrebujú znížiť hmotnosť, je med iba o málo vhodnejší ako cukor (energetický obsah medu je o niečo nižší ako cukru – 100 g medu má 1350 kJ, zatiaľ čo rovnaké množstvo cukru má 1668 kJ). Med by nemali jesť ľudia, ktorí sú alergický na peľ, pretože med obsahuje zvyšky tých peľov, z ktorých rastlín ho včely zbierali.  

Med v kuchyni
Med sa pridáva do množstva tradičných sladkostí – do perníku, medových koláčikov, medovníkov, rôznych sušienok. Okrem charakteristickej chuti dodáva med pečivu aj vláčnosť a lepšiu tvárnosť. Z medu sa vyrába i tradičný alkoholický nápoj medovina. Med sa využíva ako kozmetický prostriedok napríklad na popraskané pery alebo ako zvláčňujúca pleťová maska. U medu boli dokázané i schopnosti urýchliť hojenie rán.

 

Zdroj:
Výživa ve výchově ke zdraví, výukový program pro pedagogy na 2. stupni ZŠ

PRIHLÁSENIE
novinky
16.09.2024
Vážení učitelia, milí žiaci,  tešíme sa na vašu účasť v XII. ročníku týždňa HOVORME O JED...
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...