logo

•• Listerióza ••

Listerióza  je infekčné bakteriálne ochorenie vyvolané listériami, ak je získané v gravidite môže dôjsť k ochoreniu ľudského plodu (vrodená forma). Patrí medzi zoonózy. Listérie primárne postihujú zvieratá a z nich sa sekundárne prenášajú na človeka. Pre zdravého dospelého človeka nie je spravidla ochorenie nebezpečné a väčšinou je jeho priebeh bez klinických príznakov. Infekcia týmito baktériami však predstavuje veľké nebezpečenstvo pre tehotné ženy, novorodencov a ľudí s oslabenou bunkovou imunitou (pacienti po transplantácii, imunosuprimovaní pacienti, osoby vo vysokom veku alebo pacienti s defektom imunity).

K nákaze dochádza najčastejšie perorálne, požitím potraviny, ktorá obsahovala infekčnú dávku listérií. Ak sa listériami nakazí zdravý jedinec, choroba prebieha bezpríznakovo, alebo sa objavia mierne, chrípku pripomínajúce symptómy.

Listérie, ktoré sa dostali až do črevného traktu, prechádzajú cez mikroklky hrubého čreva do krvného obehu, kadiaľ prechádzajú do pečene, kde sa rozmnožujú vo vnútri pečeňových buniek. Po dostatočnom rozmnožení dôjde k ich uvoľneniu do krvi a k prenosu do orgánov hostiteľského organizmu. Hlavným cieľom býva mozgové tkanivo. V tehotných ženách napadajú listérie plod v maternici a spôsobujú potraty alebo pôrody mŕtvych a chorých novorodencov. Potrat plodu je spôsobený silnou inváziou listérií do organizmu s takmer nulovou imunitnou odozvou a jeho celkovú septikémiu.

Listeria monocytogenes je baktéria pomerne odolná voči vplyvom vonkajšieho prostredia, pri teplote pod 2 °C a nad 45 °C sa prestáva pomnožovať, hynie však až vplyvom varu a pri pasterizácii (bezpečná teplota, ktorá zlikviduje baktérie je 72 °C v priebehu 10 minút vnútri potraviny). Chladiarenské teploty sú pre listérie priaznivé, prežívajú i mrazenie.

V prírode sa vyskytuje v prúdiacej povrchovej vode, odpadových vodách, pôde, výkaloch zvierat, siláži.

Infekcia sa vyskytuje nielen pri domácich, ale aj pri voľne žijúcich zvieratách (rôzne cicavce, vtáky, hydina, ryby, dokonca pri dvoch druhov kliešťov). Zvieratá sú nosičmi baktérie, ochorenie pri nich prebieha bezpríznakovo alebo ako hnisavý zápal mozgových blán, alebo mozgu, ale aj ako celková infekcia s tvorbou nekrotických ložisiek vo vnútorných orgánoch. Zvýšený výskyt listeriózy pri zvieratách je v období používania siláže ako krmiva.

Pri zrení mäkkých syrov dochádza k podpore rastu listérií (sú nahromadené pod mäkkou kôrou syra, kde sa pomnožujú, často nie sú rozložené rovnomerne na celej ploche, ale vytvárajú bodové mikrokolónie).

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...