logo

•• GDA ••

GDA alebo „Guideline Daily Amounts“ je anglický názov, ktorý by sa dal preložiť ako ODPORÚČANÉ DENNÉ MNOŽSTVO. Niekedy sa tiež preto stretávame so skratkou ODM. Odporúčané denné množstvo (GDA alebo ODM) je vedecky stanovené denné množstvo jednotlivých živín potrebných na udržanie dobrého zdravotného stavu.

GDA sú odporúčané denné množstvá energie, bielkovín, sacharidov, cukrov, tukov, nasýtených mastných kyselín, vlákniny a sodíka, ktoré predstavujú optimálne zloženie každodennej vyváženej stravy zdravého jedinca. Jedná sa o zrozumiteľné informácie, založené na vedeckých poznatkoch, ktoré majú pomôcť pri orientácii medzi nutričnými údajmi na etikete výrobku a ich spojitosťou s vyváženou stravou. Požiadavky na výživu sa však menia v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a úrovne fyzickej aktivity. Preto toto odporúčané denné množstvo predstavuje orientačné hodnoty, ktoré boli stanovené pre zdravého človeka s primeranou hmotnosťou a primeranou fyzickou aktivitou.

GDA nám hovorí o tom, koľko kalórií a živín sa nachádza v jednej porcii výrobku. V tabuľke energetických hodnôt výrobku nájdeme údaje na 100g. Pokiaľ má ale výrobok napríklad 60g, musíme si hodnoty prepočítať, aby sme zistili, koľko toho vlastne skonzumujeme.

Vďaka GDA tiež vieme, koľko percent z celkového odporúčaného príjmu sme vyčerpali a koľko nám ešte zostáva.

Pre vyvážený a zdravý jedálniček je dôležité mať dostatok všetkých základných živín v správnom pomere. Zároveň by sme mali sledovať, aby sme ich príjem neprekročili – napríklad soľ, rafinovaný cukor či nasýtené tuky. A to sa sledovaním len kalórií nedozvieme.

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...