•• Obezita ••
Obezita, tučnota (lat. obēsus – tučný; ob- = okolo, edere = jesť) alebo adipozita je nadmerné ukladanie energetických zásob v podobe tuku z rôznych príčin. Dochádza k nej, ak je príjem energie väčší ako výdaj. Príčinou je najčastejšie kombinácia väčšieho energetického príjmu, nedostatku pohybu, dedičných vplyvov, psychických vplyvov a spôsob výživy v detstve. Málokedy ide o jednotlivú konkrétnu príčinu, ako depresia alebo endokrinologické ochorenie.
Obezita vzniká a udržiava sa počas nadmernej dlhodobej pozitívnej energetickej bilancie. Rizikové faktory pre vývoj obezity sú predovšetkým vysokoenergetická strava, nízka telesná aktivita, prispôsobenie sa sedavému spôsobu života a nepravidelné stravovanie. Jednoducho povedané ide o vyšší energetický príjem ako je energetický výdaj, pričom nadbytočné kilokalórie sa ukladajú ako tukové zásoby.
V priebehu života každého jedinca môžeme vytipovať tzv. rizikové obdobia pre vznik obezity, kde pravdepodobnosť, že priberieme sa mnohonásobne zvyšuje. Medzi takéto rizikové periódy patrí obdobie dospievania (hlavne u dievčat), obdobie tehotenstva a následné obdobie, menopauza, stop fajčeniu a užívaniu liekov, ktoré môžu ovplyvňovať telesnú hmotnosť. S rozvojom obezity súvisia aj obdobia, ktoré sú spojené so zmenou stravovacích a pohybových návykov, napr. nástup do zamestnania alebo zmena zamestnania, rodinné alebo pracovné problémy, ukončenie športovej činnosti, dlhodobé ochorenie, úrazy.
Obezita nie je problém nespokojnosti s vlastným vzhľadom či problém šiat, ktoré nám nesadnú. Obezita je predovšetkým choroba, ktorá je rizikom pre vznik ďalších vážnych ochorení.
Dôsledkom obezity sú: