logo

•• Celiakia ••

Celiakia je vrodené autoimunitné ochorenie. V súčasnosti sa vyskytuje asi u 1 človeka zo 100 ľudí, z toho je pravdepodobne diagnostikovaných asi len 5% ľudí.  

Celiakia je trvalá neznášanlivosť imunitného systému voči lepkovej bielkovine gluténu, ktorý sa nachádza v mnohých druhoch obilia ako je pšenica, raž, jačmeň, špalda, kamut, ovos a triticale. Postihnutí nesmú jesť žiadne výrobky obsahujúce obilniny s lepkom. Povolené sú prirodzené bezlepkové potraviny ako je ryža, kukurica, strukoviny, zemiaky, gaštany, mäso, mliečne výrobky (nie všetky), vajcia, kryštálový cukor a podobne.

 U detí a dospelých s genetickou dispozíciou vedie príjem potravín obsahujúcich glutén, alebo takých, ktoré obsahujú čo i len stopy gluténu, k imunitnej reakcii v čreve. Dochádza k chronickému zápalu a atrofii klkov tenkého čreva. Sliznica tenkého čreva je vystlaná klkmi a malými výstupkami, takzvanými mikroklkmi, ktoré zväčšujú povrch, a zabezpečujú vstrebávanie živín. Osoby postihnuté celiakiou majú takmer vyhladené klky a mikroklky čreva, pričom dochádza k poškodeniu sliznice tenkého čreva. 

Zaujímavosti o celiakii

  • Choroba postihuje hlavne obyvateľstvo bielej rasy, u černochov a aziatov sa nevyskytuje vôbec.
  • Na Slovensku je približne 14 500 celiatikov, avšak predpokladá sa, že ich môže byť až 50-tisíc.
  • Aj gynekológ by mal myslieť na celiakiu. Mnohým ženám, ktoré nemohli otehotnieť, napokon diagnostikovali celiakiu. Po prísnom dodržiavaní diéty sa im otehotnieť podarilo.
  • Lepok sa nachádza skoro všade. Častokrát aj tam, kde by sme to nikdy nečakali – v poštových známkach, rúžoch, krémoch, niektorých liekoch, dokonca určité stopové množstvá môžu byť aj v niektorých zubných pastách.
PRIHLÁSENIE
novinky
07.11.2021
Vážení pedagógovia a milí žiaci, Hodnotiaca komisia vyhodnotila zaslané súťažné príspevky a vybrala v&i...
19.10.2021
Vážení pedagógovia a milí žiaci, veríme, že ste si týždeň HOVORME O JEDLE krásne užili, dozvedeli ste sa ve...
11.10.2021
Ďakujeme všetkým zaregistrovaným školám za prejavený záujem.  Učiteľom a žiakom želáme veľa z&aacu...
04.10.2021
ŠPECIÁLNE ŽREBOVANIE PRE ŠKOLKÉ JEDÁLNE Do žrebovania môže byť zaradená školská jedáleň tej...