logo

•• Hliník ••
 

Hliník (po lat. aluminium) je chemický prvok, ktorý má značku Al a protónové číslo 13. Patrí medzi kovy s nízkou hustotou. Hliník je tretí najrozšírenejší prvok v zemskej kôre (8,13 %). Väčšie zastúpenie má už len kyslík 46,60 % a kremík 22,72 %. S ostatnými prvkami vytvára viaceré zlúčeniny, ktoré sa významnou mierou podieľajú na stavbe zemskej kôry. Najpočetnejšou skupinou sú kremičitany a hlinitokremičitany. Je známa jeho toxicita, najmä u pacientov s chronickým zlyhaním obličiek. Obava z toho, že môže existovať vzťah medzi expozíciou hliníku a Alzheimerovou chorobou, iniciovala výskum zameraný na pravdepodobný príjem hliníku ľudským organizmom, vrátane príjmu z potravín a pitnej vody.

Hliník sa do organizmu dostáva pitnou vodou, potravou a liekmi. V upravovanej pitnej vode koncentrácia hliníka nemá prekročiť hodnotu 0,2 mg.dm-3. Priemerná denná dávka hliníka v potrave je 20 – 40 mg. Avšak jedna tableta aspirínu môže obsahovať 10 – 20 mg hliníka a jedna tableta prípravku proti zvýšenej tvorbe žalúdočnej kyseliny až 50 mg hliníka. Ľudia užívajúci liečivá obsahujúce zlúčeniny hliníka môžu dostať dennú dávku až 1 g hliníka.

Okrem prirodzeného množstva hliníka v potravinách sa jeho obsah zvyšuje pri ich výrobe a spracovaní. Vysoko rozpustné soli hliníka sa pridávajú do mrazených jahôd a zeleniny pre zlepšenie vzhľadu. Síran draselno-hlinitý  je súčasťou prášku do pečiva. Iné soli hliníka sa pridávajú do piva a tavených syrov. Ba aj kuchynská soľ obsahuje až 1 % zlúčenín hliníka. Hliník je aj súčasťou niektorých potravinárskych farbív.

Vo všetkých prostrediach okrem kyslého je neškodný, v kyslom sa rozpúšťa (kyslá kapusta, čaj). Kvôli toxickým a karcinogénnym účinkom (nahrádza kovy v metalproteínoch) je zakázané používať hliníkový riad.

Bezpečný denný príjem stravou nie je v súčasnosti presne známy. Až donedávna sa považovalo za bezpečné, pokiaľ týždenný príjem hliníku nepresiahol 7 mg/kg telesnej hmotnosti. Spoločný výbor expertov FAO/WHO pro potravinárske aditíva (JECFA) nedávno zistil, že zlúčeniny hliníku majú schopnosť ovplyvňovať reprodukčný systém a vývoj nervového systému a stanovil preto, aby sa hodnota bezpečného týždenného príjmu hliníka znížila z pôvodných 7 mg/kg na 1 mg/kg telesnej hmotnosti.

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...