logo

•• Rooibos ••

Rooibos je nápoj, pripravovaný z kríka nazývaného čajovníkovec sivokrký (Aspalathus linearis) z čeľade bôbovitých. Už mnoho generácií je tento nápoj populárny v Južnej Afrike, jeho popularita sa rozšírila aj do mnohých krajín celého sveta.

V Južnej Afrike je bežné piť rooibos spolu s mliekom a cukrom, avšak v ostatných častiach sveta sa väčšinou podáva bez týchto prísad. Vôňa rooibosu je často popisovaná ako sladká (a to aj bez pridania cukru) a mierne orechová. Príprava rooibosového nálevu je v podstate rovnaká ako príprava čierneho čaju s tým rozdielom, že vôňa je vylepšená dlhším varením. Získaný nápoj je červenohnedý, čo vysvetľuje, prečo sa rooibosu niekedy hovorí "červený čaj".

Čaje rooibos obsahujú vitamín C a rad minerálnych látok, napríklad meď, železo, draslík, vápnik alebo horčík. Rovnako ako zelený a čierny čaj obsahujú zmesi rooibos antioxidanty, a preto sú súčasťou zdravého životného štýlu. Šálka ​​čaju rooibos (bez cukru) navyše neobsahuje žiadne kalórie. Okrem toho čaju rooibos neobsahujú kofeín, a predstavujú tak alternatívny bezkofeínový nápoj, teda vhodný aj pre deti, dojčatá a tehotné matky.

Vďaka svojmu jedinečnému zloženiu má popíjanie rooibosu pozitívny vplyv na ľudí s ochorením srdca a ciev, vysokým krvným tlakom, zvýšenou hladinou cukru v krvi alebo žalúdočnými ťažkosťami. Rooibos tiež pôsobí proti alergickým reakciám, zmenšuje ekzémy a podráždenie kože. Pozitívny vplyv má aj pri neurózach, strese, úzkosti, podráždení, nespavosti alebo bolestiach hlavy. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov pomáha v boji organizmu proti účinku tzv. Voľných radikálov a znižuje riziko zhubného nádorového bujnenia. Pre jeho protizápalové účinky sa používa v mnohých kozmetických prípravkoch.

PRIHLÁSENIE
novinky
06.11.2022
Vážení učitelia, milí žiaci, vyhlásenie víťazov všetkých aktivít X. ročníka týždňa HOV...
05.11.2022
Milí učitelia a žiaci,  ďakujeme za množstvo zaslaných súťažných príspevkov do všetkých aktivít X....
11.10.2022
Registrácia do všetkých aktivít X. ročníka týždňa HOVORME O JEDLE bola 9.10.2022 ukončená.  Ďakujeme v&...
02.10.2022
Vážení učitelia, milí žiaci,  tešíme sa na vašu účasť v X. ročníku týždňa HOVORME O JED...