logo

•• Antivitamíny ••

V potravinách sa okrem prospešných látok vyskytujú aj látky, ktoré znižujú stráviteľnosť a využiteľnosť živín. a tým aj výživovú hodnotu potravín. Nazývame ich antinutričné látky. Niektoré môžu spôsobiť ochorenie organizmu. Tie nazývame toxické látky.

Antinutričné látky sa v potravinách vyskytujú buď prirozdene, alebo sa do nich dostávajú počas skladovania alebo výroby (rafinovaný cukor, vymletá múka).

Antivitamíny narúšajú funkciu alebo vstrebávanie vitamínov. V potravinách sa vyskytujú prirodzene, ale môžu byť vyrobené aj synteticky.

Môžeme ich rozdeliť do troch kategórií:

  • sú svojou štruktúrou podobné určitému druhu viatmínu – začína sa súťaženie o miesto s vitamínom na biochemickej úrovni – nedokáže naplno zaujať miesto vitamin
  • Znižujú alebo znemožňujú vstrebávanie vitamínov – vytvoria tak pre ľudský organizmus nevyužiteľný komplex
  • Štiepia vitamin na neúčinné zlúčeniny.

Medzi antivitamíny patria: hormonálna antikoncepcia, alkohol, kofeín, kyselina acetylsalicylová, laxatíva, antibiotiká, diuretiká, avidín.

Antinezýmy – blokujú činnosť tráviacich enzýmov v tráviacom trakte. Ide o inhibitory porteáz a sacharáz.  Inhibítory proteáz je možné jednoducho zničiť tepelnou úpravou. Nachádzajú sa napríklad v strukovinách, sóji, zemiakoch a rajčinách).

Za antagonistov vitamínov sa považujú aj látky znečisťujúce pôdu, vzuch, vodu a fajčenie. Na organizmus rovnako nepriaznivo vplýva aj stres (horúčava, chlad, emočné výkyvy, a pod…)

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...